← 48
ТОЧНО В ДВАНАДЕСЕТ
49 →
52
Бях на една специализация в университета John Newhouse по покана на Държавния департамент на САЩ през 1977 година. Тогава с много високо зрителско одобрение вървеше вечерното шоу на Джони Карсън и вечерните новини на CBS с Уолтър Кронкайт в 19.30 ч. източно време. Защо и Българската телевизия да не направи една програма в ранния неделен следобед – например в 17.30 ч. с новини, публицистика, култура
56
Влезе ли началник в студиото, седне ли пред микрофона, даже и за запис, даже и страшният Павел Писарев става част от екипа, и е подчинен на режисьора и на редактора. Сега като гледам как в рубриките на някои телевизии някои гости фукльовци или всезнайковци губят мярка, прекъсват се, говорят един през друг, без да се слушат – просто лошо ми става от тази ниска телевизионна култура. Не мога да си представя на режисьорския пулт отзад какво е, как издържат тези мили хора!
58
Реших категорично да се преборя с ниското самочувствие на програмните редактори, да ги изведа на челна позиция в телевизионното производство. Заедно с това се опитах да внуша и на многоликия телевизионен колектив, че Програмата не е обикновена редакция, нито е подизпълнител на другите телевизионни звена, а водещ програмен блок в огромния механизъм на цялата телевизия, авторитетно място за работа в нея.
59
Програмата на Българската телевизия се разделяше с бебешките си години, гледаше от света към себе си. За това спомагаха и „Вечерите на Българската телевизия“ в чужбина, които винаги се организираха от програмни редактори и говорители, и работеха там във висококласни студиа на световните телевизии.
61
Програмният съвет прие нашия десетгодишен програмен план 1972 – 1982 г. И скромната черно-бяла програма от 40 часа седмично, с по няколко часа вечер, и то само по един канал, се прицели в амбициозните седем дни седмично, да е с два канала, да е денонощна, и да бъде цветна поне 75 на сто.
62
Никой програмен редактор или режисьор дори и не си помисляше, че има нещо по-важно от Сънчо, който идва от горица да им каже „Лека нощ, дечица!“. Колко жалко, че тази свръхпопулярна детска програма е свалена от ефира на първа програма, и то по време на честванията за 60-годишнината на Българската телевизия! Дано да е за малко...
